Office for Faculty Advancement

Provost's Awards for Outstanding Teaching- Past Recipients

 

 

2012 Recipients

Group Photo

  Faculty

Kimberly W. Anderson, Chemical & Materials Engineering

James F. Fox, Civil Engineering

Sue E. Nokes, Biosystems & Agricultural Engineering

William J. Silvia, Animal & Food Science

Irene Chico Wyatt, Hispanic Studies

  Teaching Assistants

Mahan Ellison, Hispanic Studies

Joshua T. Guerin, Computer Science

Pauline S. Stratman, Chemistry

Nesa Wasarhaley, Psychology

     

 

 

2011 Recipients

Group Photo

  Faculty

Jane Jensen , Educational Policy Studies & Evaluation

Lynn Kelso, Nursing

Cyndy Harbett Miller, Communication

Erik Myrup, History

Seungahn Nah, Community & Leadership Development

David Silverstein, Chemical & Materials Engineering

Paul Vincelli, Plant Pathology

John Wilson, Behavioral Science

  Teaching Assistants

Emily Dotson, Gender & Women's Studies

     

 

 

2010 Recipients

Group Photo (pdf)

 

  Faculty

Jennifer Cowley , Nursing

Bryan Hains, Community and Leadership Development

Bruce Holle, History

Tracy Kitchel, Community and Leadership Development

William Rayens, Statistics

Jeff Rogers, Modern & Classical Languages, Literatures & Cultures - German

 

  Teaching Assistants

Andrew Battista, English

T. Garrett Graddy, Geography

Jeffrey Gross, English

Justin Taylor, Mathematics

     

 

 

2009 Recipients

Group Photo (pdf)

 

  Faculty

Thomas John Balk II, Chemical & Materials Engineering

Jennifer Brueckner, Anatomy & Neurobiology

Healther M Bush, Biostatistics

Larry J. Grabau, Plant & Soil Sciences

 

  Teaching Assistants

Germain Choffart, Modern & Classical Languages, Literatures & Cultures

Travis H. Hedwig, Anthropology

Julie Miker, Mathematics

     

 

2008 Recipients

 

  Faculty

Jason Hans, Family Studies

Zaki-Udin Hassan, Anesthesiology

Noemi Lugo, Music

Frank Romanelli, Pharmacy Priactice & Science

 

  Teaching Assistants

Goce Andrevski, Management

Judith Atzler, German

Hannah Freeman, English

     

2007 Recipients-(group photo) click on recipient name for bio & photo

 

  Faculty

Arne Bathke, Statistics

Patricia Burkhart, Nursing

Walt Foreman, English

Susan Larson, Hispanic Studies

  Teaching Assistants

Maureen Meyers, Anthropology

Stephanie Saunders, Hispanic Studies

Nikki Tarrant-Hoskins, English

     

2006 Recipients

 

  Faculty

Suketu Bhavsar, Arts & Sciences

Czarena Crofcheck, Agriculture

William C. Robertson, Medicine

John R. Thelin, Education

  Teaching Assistants

Mami Hayashida, Fine Arts

Gilbert Lepadatu, Arts & Sciences

 

2005 Recipients

 

  Faculty

John Christopher, Arts & Sciences

Robin Cooper, Arts & Sciences

Anna Secor, Arts & Sciences

Irina Voro, Fine Arts

 

  Teaching Assistants

Rynetta Davis, Arts & Sciences

Erin Kenny, Arts & Sciences

Allison Tabor, Education

 

2004 Recipients

 

  Faculty

Jamshed Kanga, Medicine

Penny Miller, Arts & Sciences

Daniel Richardson, Medicine

Jeffrey Peters, Arts & Sciences

Yolanda Pierce, Arts & Sciences

  Teaching Assistants

Chad Morris, Arts & Sciences

Joe Sanders, Arts & Sciences

2003 Recipients

 

  Faculty

Jerzy (Jurek) Jaromczyk, Engineering

Carl Lee, Arts & Sciences

Leland (Buck) Ryan, Communications and Information Studies

Inmaculada Pertusa-Serva, Arts & Sciences

  Teaching Assistants

Walter Bower, Arts & Sciences

Tammy Marvin Werner, Arts & Sciences

Bryan Pearce-Gonzales, Arts & Sciences

2002 Recipients

 

  Faculty

James Krupa, Arts & Sciences

Debra Harley, Education

Ron Pen, Fine Arts

J. Kurt Viele, Arts & Sciences

 

  Teaching Assistants

Edward Blum, Arts & Sciences

David Magill, Arts & Sciences

Jennifer Wies, Arts & Sciences

 

Back to Awards Page