Ken Freedman Outstanding Advisor Awards

2017 Award Winners

Anissa Radford - College of Agriculture, Food and Environment
Lorraine Garkovich - College of Agriculture, Food and Environment

Past Recipients of Ken Freedman Outstanding Advising Award

2016
Jennifer Ellis - College of Arts and Sciences
Scoobie Ryan - School of Journalism and Telecommunications

2015
Denise Brazzell, College of Engineering Extended Campus Programs
Dr. Michael Farrell, School of Journalism and Telecommunications, College of Communication & Information

2014
Mike Pirrman - Center for Academic & Tutorial Services, UK Athletics
Peter Stone - Department of Theatre, College of Fine Arts

2013
George Scott - Robinson Scholars Program
Dr. David P. Moecher - Department of Earth & Environmental Sciences

2012
Jamie Wheeler - College of Arts & Sciences
Dr. Sebastian Bryson - Department of Civil Engineering

2011
Jessica Baer - College of Arts & Sciences
Dr. David Williams - Department of Plant and Soil Sciences

2010
Suanne Early - Undergraduate Studies
Dr. Jerzy Jaromczyk - Department of Computer Science

2009
Abby Hollander - College of Arts & Sciences
Dr. Larry Grabau - Department of Plant and Soil Sciences

2008
Joanne Davis -College of Nursing
Dr. Donna Smith - Department of Family Studies

2007
Traci Letcher - College of Communications & Information Studies
Dr. Ruth Beattie - Department of Biology

2006
Amy Craiglow - Center for Academic & Tutorial Services
Dr. Lisa Broome - Gaines Center

2005
Janet Prewitt - College of Engineering
Dr. Carl Dillon - Agricultural Economics

2004
Marilyn Underwood - Gatton College of Business & Economics
Dr. Mary Marchant - Agricultural Economics

2003
Bonita Lykins - Paducah Community College of Engineering Program
Dr. Penny Miller - Political Science

2002
Sheila Breeding - College of Communications & Information Studies
Dr. Enid Waldhart - Communications

2001
Eric Brown - Gatton College of Business & Economics
Dr. Gail Hoyt - Economics

2000
Kate Johnson - Honors Program
Dr. Robert Ireland - History

1999
Cathy Hunt - Undergraduate Studies
Dr. Glenn Collins - Agronomy

1998
Jane Johnson - College of Fine Arts
Dr. John Watkins - Department of Geography

1997
Pat Matthews - College of Communications & Information Studies
Dr. Jack Buxton - Horticulture

1996
Shirley Rose - College of Communications & Information Studies
Dr. Loys Mather -Department of Agricultural Economics

1995
Gladys Pramuk - College of Arts & Sciences