Provost's Awards for Outstanding Teaching- Past Recipients

Outstanding Teachers

2017 Recipients

Faculty

Christia Spears Brown, Department of Psychology
Melanie Beals Goan, Department of History
Jeffrey R. Seay, Department of Chemical & Materials Engineering
Ruth Brown, Department of Hispanic Studies
Stephanie J. Fugate, College of Nursing
Shannon Plank, Department of Anthropology

.Teaching Assistants

Sy Bridenbaugh, Department of Policy Studies & Evaluation
Laura Nagy, Department of Psychology
Jasper Waugh-Quasebarth, Anthropology
 

2016 Recipients

Faculty

Andres Ayoob, Department of Radiology
Elizabeth Combs, Department of Dietetics
Christopher Doty, Department of Emergency Medicine
Susie Thiel, Department of Theater and Dance
Jean Wiese, Department of Behavioral Science

.Teaching Assistants

Patrick Herald, Department of English
Alyson Hock, Department of Psychology
Jo Mackby, Department of Linguistics
Francesco Masala, Department of Hispanic Studies

2015 Recipients

Faculty

Matthew J. Beck, Chemical & Materials Engineering
Daniel S. Morey, Political Science
Mark A. Williams, Horticulture
Heather A. Campbell-Speltz, Hispanic Studies
Holly S. Divine, Pharmacy Practice & Science
Debby L. Keen, Computer Science
Sarah E. Kercsmar, Library & Information Science

Teaching Assistants

David M. Brown, Educational Policy Studies
Amanda R. Ellis, Statistics
Jerrod M. Penn, Agricultural Economics

2014 Recipients

Faculty

Philip R. Harling, History
Pearl James, English
Leon Sachs, Modern and Classical Languages
Brian W. Adkins, Emergency Medicine
Andrea M. Friedrich, Psychology
Tammy J. Stephenson, Dietetics and Human Nutrition

.Teaching Assistants

Ashleigh M. Hardin, English
Nathan A. Shank, English
E. Ashley Sorrell, History

2013 Recipients

Faculty

Chana Akins, Psychology
Judith Goldsmith, Computer Science
Matthew Zook, Geography
Jeffrey Ashley, Electrical & Computer Engineering
Kim Woodrum, Chemistry

.Teaching Assistants

Christopher Grosh, Anthropology
Sema Gunturkun, Mathematics
Mary Clai Jones, English
Grace Martin, Hispanic Studies
Radu Mihail, Computer Science
Carrie Mott, Geography

2012 Recipients

Faculty

Kimberly W. Anderson, Chemical & Materials Engineering
James F. Fox, Civil Engineering
Sue E. Nokes, Biosystems & Agricultural Engineering
William J. Silvia, Animal & Food Science
Irene Chico Wyatt, Hispanic Studies

.Teaching Assistants

Mahan Ellison, Hispanic Studies
Joshua T. Guerin, Computer Science
Pauline S. Stratman, Chemistry
Nesa Wasarhaley, Psychology

2011 Recipients

Faculty

Jane Jensen, Educational Policy Studies & Evaluation
Lynn Kelso, Nursing
Cyndy Harbett Miller, Communication
Erik Myrup, History
Seungahn Nah, Community & Leadership Development
David Silverstein, Chemical & Materials Engineering
Paul Vincelli, Plant Pathology
John Wilson, Behavioral Science

.Teaching Assistants

Emily Dotson, Gender & Women's Studies

Group Photo

 

2010 Recipients

Faculty

Jennifer Cowley, Nursing
Bryan Hains, Community and Leadership Development
Bruce Holle, History
Tracy Kitchel, Community and Leadership Development
William Rayens, Statistics
Jeff Rogers, Modern & Classical Languages, Literatures & Cultures - German

.Teaching Assistants

Andrew Battista, English
T. Garrett Graddy, Geography
Jeffrey Gross, English
Justin Taylor, Mathematics

2009 Recipients

Faculty

Thomas John Balk II, Chemical & Materials Engineering
Jennifer Brueckner, Anatomy & Neurobiology
Healther M Bush, Biostatistics
Larry J. Grabau, Plant & Soil Sciences

.Teaching Assistants

Germain Choffart, Modern & Classical Languages, Literatures & Cultures
Travis H. Hedwig, Anthropology
Julie Miker, Mathematics

Group Photo (pdf)

 

2008 Recipients

Faculty

Jason Hans, Family Studies
Zaki-Udin Hassan, Anesthesiology
Noemi Lugo, Music
Frank Romanelli, Pharmacy Priactice & Science

.Teaching Assistants

Goce Andrevski, Management
Judith Atzler, German
Hannah Freeman, English

2007 Recipients

Faculty

Arne Bathke, Statistics
Patricia Burkhart, Nursing
Walt Foreman, English
Susan Larson, Hispanic Studies

.Teaching Assistants

Maureen Meyers, Anthropology
Stephanie Saunders, Hispanic Studies
Nikki Tarrant-Hoskins, English

group photo

 

2006 Recipients

Faculty

Suketu Bhavsar, Arts & Sciences
Czarena Crofcheck, Agriculture
William C. Robertson, Medicine
John R. Thelin, Education

.Teaching Assistants

Mami Hayashida, Fine Arts
Gilbert Lepadatu, Arts & Sciences

2005 Recipients

Faculty

John Christopher, Arts & Sciences
Robin Cooper, Arts & Sciences
Anna Secor, Arts & Sciences
Irina Voro, Fine Arts

.Teaching Assistants

Rynetta Davis, Arts & Sciences
Erin Kenny, Arts & Sciences
Allison Tabor, Education

2004 Recipients

Faculty

Jamshed Kanga, Medicine
Penny Miller, Arts & Sciences
Daniel Richardson, Medicine
Jeffrey Peters, Arts & Sciences
Yolanda Pierce, Arts & Sciences

.Teaching Assistants

Chad Morris, Arts & Sciences
Joe Sanders, Arts & Sciences

2003 Recipients

Faculty

Jerzy (Jurek) Jaromczyk, Engineering
Carl Lee, Arts & Sciences
Leland (Buck) Ryan, Communications and Information Studies
Inmaculada Pertusa-Serva, Arts & Sciences

.Teaching Assistants

Walter Bower, Arts & Sciences
Tammy Marvin Werner, Arts & Sciences
Bryan Pearce-Gonzales, Arts & Sciences

2002 Recipients

Faculty

James Krupa, Arts & Sciences
Debra Harley, Education
Ron Pen, Fine Arts
J. Kurt Viele, Arts & Sciences

.Teaching Assistants

Edward Blum, Arts & Sciences
David Magill, Arts & Sciences
Jennifer Wies, Arts & Sciences